Zwalczanie barszczu Sosnowskiego w gminie Pruszcz Gd.

Dnia 1 czerwca 2016 r. zawarliśmy umowę na likwidację barszczu Sosnowskiego w siedmiu lokalizacjach (działkach) należących do gminy Pruszcz Gdański. Przewiduje się dwukrotne zasadnicze fazy zwalczania uzupełnione oględzinami efektów działań oraz monitoringiem. Całkowite zakończenie prac przewidziano na 30.09 br.

Zaplanowane metody zwalczania (stosowane zamiennie lub jako uzupełnienie):
1) selektywne i bezpieczne dla środowiska eliminowanie większych osobników przy pomocy „metody i techniki PASTWA„, 2) oprysk środkiem chemicznym w miejscach niedostępnych dla metody PASTWA, 3) podcinanie szyjki korzeniowej barszczy niedostępnych dla powyższych metod, 4) wykopywanie – w uzasadnionych przypadkach – roślin o małych rozmiarach. Miejsca objęte działaniami znajdują się w obrębie miejscowości: Juszkowo (3 lokalizacje), Rotmanka, Będzieszyn, Wojanowo, Świńcz – po 1 lokalizacji.

Należy podkreślić, iż prace NIE OBEJMUJĄ gruntów należących do innych użytkowników niż gmina Pruszcz Gdański! Wynika to niestety z braków w polskim prawie, które nie nakazuje niszczenia toksycznego barszczu właścicielom prywatnym… a to właśnie na prywatnych działkach lub należących do innych instytucji barszcz Sosnowskiego rozrasta się najbujniej! Mieszkańców gminy prosimy o zrozumienie i uszanowanie tej sytuacji. Nie mamy prawa, a tym samym pozwolenia na zwalczanie trujących chwastów poza działkami gminnymi… A barszcz, jak wiadomo będzie się rozrastał i zagrażał coraz bardziej ludziom. Bez względu na formę własności terenu!

Osoby prywatne, firmy i instytucje zainteresowane profesjonalnym usuwaniem barszczu Sosnowskiego zapraszamy do nawiązania kontaktu!

Poniżej kilka zdjęć z miejsc realizowanych działań (wykonanych w 1 połowie maja, podczas wstępnego rozpoznawania i oględzin barszczowisk):

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s