Nietypowe dorosłe okazy barszczu Sosnowskiego

Działając w terenie prowadzimy również obserwacje i badania zwiększające nasz stan wiedzy o barszczu Sosnowskiego. Spostrzeżenia i wnioski przyczyniają się do wzrostu skuteczności przeprowadzanych zabiegów. Tym razem przyglądamy się nietypowym z punktu widzenia budowy egzemplarzom dorosłym tej niebezpiecznej rośliny. Zaobserwowane cechy typowe: występowanie łodygi kwiatowej.
Cechy nieszablonowe: chuda łodyga kwiatowa (czasem o małej wysokości), niewielki, słabo wykształcony system korzeniowy (jak w roślinach jednorocznych), mała ilość liści (zwłaszcza u podstawy chwastu), czasem występowanie jedynie baldachu głównego (boczne nie występują).
W obliczu opisanej osobliwości należy zadać pytania:
– czy są to przykłady roślin dorosłych (dwuletnich), których budowa wynika z niekorzystnej sytuacji siedliskowej (częściowo przeczy temu fakt występowania w niedalekim sąsiedztwie dwuletnich barszczy typowych)?;
– czy są to egzemplarze roślin młodych (jednorocznych), które w sprzyjających warunkach, w drugiej części sezonu, wykształcają nieco rachityczną łodygę kwiatową?
– czy na obserwowaną sytuację może mieć wpływ ingerencja człowieka: koszenie, nieumiejętne ścinanie chwastów lub ogólnie czynności prowadzone w latach poprzednich?
Na ten moment nie podejmujemy się udzielenia jednoznacznej odpowiedzi. Rzecz jasna obserwacje tej osobliwości będą kontynuowane.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s